Ex Oriente Film, medzinárodná platforma zameraná na vývoj autorských dokumentárnych filmov a ich financovanie sa po trinástich rokoch vracia na Slovensko. Tradične trojfázový tréningový program uskutoční svoju prvú časť v dňoch 20. - 25. júna v Banskej Štiavnici. Workshop má podtitul Find Your Way - Vision, Space and Storytelling a je zameraný na literárnu prípravu dokumentárnych projektov.

S českým Institutom dokumentárního filmu ho organizuje slovenské občianske združenie Film Expanded zastrešujúce aj projekt alternatívnej distribúcie Dokument na kolesách.

 

Počas troch týždňových stretnutí na workshope režiséri rozvíjajú témy, príbeh, vizuálny štýl a prezentáciu svojich pripravovaných filmov, zatiaľ čo producenti intenzívne pracujú na finančnom pláne, produkčnej a distribučnej stratégii projektu a získavajú nové znalosti o medzinárodnom trhu. Počas prvého stretnutia sa účastníci venujú hlavne tematickým aspektom svojho dokumentárneho projektu. Zameriavajú sa na námet a protagonistov filmu, na rozbor jeho silných a slabších stránok a posúdenie v medzinárodnom kontexte. Ďalšie časti workshopu sa konajú v októbri na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava a v marci na East Doc Platform, súčasti českého dokumentárneho festivalu Jeden svet.

page2image54191488

Vývoj projektov prebieha ako v skupinových dielňach, tak pri individuálnych konzultáciách, kedy účastníci získavajú spätnú väzbu od popredných zahraničných tvorcov a odborníkov. Patria medzi nich významný bosniansky režisér a strihač Alen Drljević (Chlapi neplačú, Karneval), český režisér Filip Remunda (Český sen - s Vítom Klusákom, Bratři Okamurové), poľský producent Maciej Kubicki (Over the Limit, One Man Show), slovenský dokumentarista Robert Kirchhoff (Diera v hlave, Kauza Cervanová), producent dokumentárnych filmov a niekdajší šéf European Documentary Network Mikael Opstrup, česká dramaturgička a režisérka Ivana Pauerová Miloševičová či izraelská režisérka Hilla Medalia (Leftover Women, Censored Voices) s tromi nomináciami na ceny Emmy. V minulosti sa workshopu ako tútori zúčastnili významní svetoví dokumentaristi ako Viktor Kossakovsky či Mike Bonanno.

Medzi medzinárodne úspešné slovenské projekty doposiaľ vyvíjané v rámci Ex Oriente Film workshop patria:Diera v hlave (Robert Kirchhoff, 2016), Slepé lásky (Juraj Lehotský, 2008), Zvonky šťastia (Marek Šulík, Jana Bučka, 2012), Zamatoví teroristi (Peter Kerekes, Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, 2013), Nový život (Adam Oľha, 2012), Kapela (Ladislav Kaboš, 2018) a ďalšie.