Máme široké portfólio

Skladá sa z najkvalitnejších súčasných kreatívnych dokumentov z česko-slovenského audiovizuálneho prostredia. Prezrite si ho podrobne, po rozkliknutí príslušného obrázku nájdete autorské texty k jednotlivým titulom aj rozhovory s tvorcami. 

O sestre

RÉŽIA Barbora Sliepková

DĹŽKA 16 minút

POPIS Dokumentárna esej o dospievajúcom dievčati vykresľuje svet očami mladého, inteligentného človeka, ktorý sa (nedobrovoľne) rozhodol izolovať sa. Film O sestre je o vzdialenostiach medzi ľuďmi. A o tom, aké to je, mať z nich strach. 

Hotel Úsvit

RÉŽIA Mária Rumanová 

DĹŽKA 49 minút

POPIS Na pozadí letargie rozpadnutej železničnej prekládky na ukrajinsko-slovenských hraniciach sledujeme príbeh štyroch postáv, ktoré sa pokúšajú prekročiť kruh periférnej stagnácie a skepticizmu, vyzbrojení len vlastnou túžbou po štastí.

Sprisahanie šedej rasy

RÉŽIA Maroš Berák

DĹŽKA 80 minút

POPIS Tatry, Trnava, Turiec či Mochovce. Všade žijú ľudia, ktorí zažili niečo, čo si nedokážu vysvetliť. Autentické svedectvo obyvateľov Slovenska v novom celovečernom dokumente. Čo ak je stretnutie s mimozemskou inteligenciou bližšie, než sme ochotní si pripustiť?

Ťažká duša

RÉŽIA Marek Šulík

DĹŽKA 71 minút

POPIS Dokumentárny film Ťažká duša je vhľadom do sveta tradičnej rómskej hudby. Autori filmu sa v troch príbehoch snažia sledovať, akým spôsobom sa autentické žalostné piesne prenášajú z generácie na generáciu, respektíve, ako zanikajú. 

Iná hudba

RÉŽIA Pavel Smejkal, Peter Zákuťanský

DĹŽKA 26 minút

POPIS Zážitok, nielen povinná pocta. Dokumentárny film Iná hudba je portrétom priekopníkov elektroakustickej hudby niekoľkých generácii, ktorí sa stretávali na pôde rozhlasového Experimentálneho štúdia Bratislava. Nie sú to skladatelia, ale zvukoví majstri, “inžinieri v bielych plášťoch”, ktorí boli v tvorivých tandemoch so skladateľmi tou nenápadnejšou a pre verejnosť neznámou polovicou.

Svet podľa Daliborka

RÉŽIA Vít Klusák

DĹŽKA 105 minút

POPIS Svet podľa Daliborka v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. Jeho portrétom chcel odkryť český pseudoneonacizmus, ktorý je podľa neho ako všetko české – také alias.

Český Alláh

RÉŽIA Zuzana Piussi

DĹŽKA 91 minút

POPIS Česká republika prijala nepatrný počet vojnových utečencov, v sociologických výskumoch súčasne patrí k najmenej tolerantným krajinám Európy. Časozberný dokument Zuzany Piussi, nakrútený v priebehu dvoch rokov, skúma dôsledky simulakra utečeneckej krízy na českú kolektívnu imagináciu, spoločnosť i politiku.

Cooltúra

RÉŽIA Miro Remo

DĹŽKA 68 minút

POPIS Úsmevný, ironický, ale zároveň i vážny film o zmysle a stave slovenskej cooltúry. Cooltúra sa stala jednou z ďalších zložiek obchodu. Jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako pred rokom '89, čo ju transformovalo do rôznych ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality. 

Varga

RÉŽIA Soňa Maletz

DĹŽKA 52 minút

POPIS Filmový portrét legendy slovenskej hudobnej scény sleduje Mariána Vargu na sklonku života. Veľkého introverta a náruživého fajčiara točila režisérka Soňa Maletz počas jeho posledných koncertov, na ktorých pomaly začal strácať dych.